TRABZON’DA YAZILIM ÇÖZÜMLERİ

Herkesin de takdir edeceği gibi içinde bulunduğumuz yüzyılda devrim niteliğinde bir gelişim ve popülerite artışı gösteren belli başlı unsurlar mevcut. Hiç şüphesiz bu unsurlar arasında en çok bilinenlerden ve adından söz ettirenlerden birisi de yazılımdır. Yazılım, kelime anlamı olarak bakılacak olursa bilgisayar tabanlı elektronik sistemlerin yönlendiricisi görevini gören ya da bir başka deyişle bilgisayar tabanlı cihazlara nasıl bir komut çalıştıracağını benimseten ve program da denilen komutlar bütünüdür. Peki bu yazılım dediğimiz şey bir anda neden bu kadar popülerite patlaması yaşadı yani bir anda dünya üzerinde yazılım öğrenmeye başlayan kitleler türemesinin sebepleri neler?

         Yazılımın ya da bir başka ifade şekliyle programlamanın yakın geçmiş içerisindeki kısa süre zarfında çok popüler olmasının nedenlerini bir kaç alt başlık içerisinde ifade edebiliriz.

1. ADSL Teknolojisi

         ADSL, türkçeleştirilmiş kelime açılımı olarak kablosuz internet hizmeti demektir. Kablosuz internet teknolojisi, ülkemiz Türkiye’de yıllar iki bin beşi (2005) gösterdiği zaman telekomünikasyon ve teknoloji firmaları tarafından perakende şekilde kullanıcılara sağlanmaya başlandı. Bu teknoloji beraberinde daha yaygın ve daha hızlı bir internet getirdi. Tüm bunların sonucunda ise bilgisayar metaforuna yüklenen anlam ve değer artmakla beraber insanlar yazılımlarını yayınlama fırsatı bulabilecekleri bilgisayarlara hayatında daha da çok yer vermeye başladı.

2. Mobil Teknolojiler

         “Eğer bir yazılım yapıyorsanız bunu, bilgisayar kullanıcılarını düşünerek yapmalısınız” diye bir söz vardı. Ancak seneler 2006 olduğunda Apple adlı firmanın ve CEO’su Steve Jobs’un yapımına öncülük ettiği bir icat, beraberinde birçok akım getirdi. Bu icat iPhone adında bir telefondu. Ancak tüm bu yeni akımlara öncülük edecek telefon, sıradan bir telefon değildi. Bilgisayar tabanlı işletim sistemi içeriyor. Bilgisayar yazılımlarını gerekli dönüşümlerin ardından destekliyor ve çalıştırılmasına olanak veriyordu. O yıldan bugüne mobil teknolojilerin bir çılgınlık haline gelmesi ve hemen herkesin mutlaka bir akıllı cihaz kullandığı bir devirde olmamız yazılımların daha çok ilgi görmesini ve yayınlanma alanının da genişlemesini sağladı. Somut bir örnek verecek olursak bundan on beş sene önce memleketinizde bir yazılım şirketi açsanız ( örneğin Trabzon) ve insanlara Trabzon yazılım şirketi açtık deseniz emin olun kimse bir şey anlamazdı. Ancak yukarıda bahsedilen Trabzon yazılım işini bugün yapacak olursanız değil Trabzon tüm dünyaya açılacak bir imkan ve ilgili kitleniz var.

3. Yazılımdan Para Kazanmanın Kolaylaşması

 

         Herkes vaktini ve emeğini verdiği bir işin karşılığını görmek ister. 21. yüzyılın başında yazılımcıların kazandığı paralar ile şimdikileri kıyaslayacak olursak sektörün değerinin kaça katlandığını anlatamayız bile. Yine yukarıda belirtilen örnek üzerinden devam edelim; içinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında Trabzon yazılım adı altında bir oluşum kursanız sadece yaptığınız yazılımın cüzi ücretlerini kazanabilirdiniz. Şimdi ise böyle bir oluşumla Trabzon yazılım şirketleri başta olmak üzere yakın çevredeki tüm şirketlere elektronik işler yapabilirsiniz. Yine kendi bölgenizde e-ticaret sitesi gibi bir girişim fikri olan insan varsa mutlaka Trabzon yazılım oluşumuna gelecektir. Uzun lafın kısası Trabzon yazılım şirketi gibi bir oluşumun içerisine girerseniz;

– Trabzon yazılım ve elektronik denetim işleri yapabilirsiniz.

– Trabzon yazılım ve e-ticaret siteleri kurabilirsiniz.

– Trabzon yazılım oluşumu adına çeşitli sitelere tema yapabilirsiniz.